Nena

NENA to ikona niemieckiego rocka. Zespół powstał w roku 1982 w Berlinie Zachodnim. Swoją nazwę wziął on od pseudonimu ich charyzmatycznej piosenkarki Neny (naprawdę Gabriele Susanne Kerner). Nena swój pseudonim zawdzięcza wyjazdowi w dzieciństwie do Hiszpanii, gdzie słowo to oznacza „małą dziewczynkę”.

Nena-Band to typowy przedstawiciel nurtu muzyki lat osiemdziesiątych Neue Deutsche Welle (NDW). Największą popularność (również w Polsce) przyniósł zespołowi przebój „99 Luftballons” z 1984 roku.

Zespół nagrał 5 albumów studyjnych i zakończył swoją działalność w 1987 roku. Przyczyną było rozstanie się wokalistki z ówczesnym chłopakiem Rolfem, który też był członkiem zespołu.

W roku 1989 Nena zaczęła karierę solową. Powrót na szczyt list przebojów zapewnił jej w roku 2003 duet z Kim Wilde, z którą nagrała cover swojej piosenki „Anyplace, Anywhere, Anytime”.

Nena nadal nagrywa nowe płyty. Do tej pory ukazały się jej 11 albumów studyjnych oraz 4 płyty z piosenkami dla dzieci. Nena jest matką 4 dzieci (w tym pary bliźniąt). W dziale HITPARADE znajdziecie utwór Neny z 2005 roku "Liebe ist".

Więcej o Nenie: http://de.wikipedia.org/wiki/Nena

Dyskografia: http://www.discographien.de/alle_cds_von_Nena.htm

GALERIA ZDJĘĆ: